Jeśli ta wiadomość nie otwiera się poprawnie prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 3/2023

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,

W jednym ze swoich wykładów nasz patron, Heinrich Böll, podzielił się refleksją, że „(…) Dowolnie sklasyfikowana grupa obywateli może poprzez słowa zostać narażona na zgubę (…)” (Język jako ostoja wolności – 1959 r.).  Słowa mają bowiem ogromną siłę. Doświadczenia przeszłości pokazują ich destrukcyjną stronę. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim była przyczynkiem do mojej rozmowy z dyrektorem Muzeum POLIN, Zygmuntem Stępińskim, na temat kultury pamięci, tegorocznych uroczystości poświęconych opowieści o ludności cywilnej w gettcie podczas powstania, jej odwadze i poświęceniu oraz roli edukacji, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości. Gorąco polecam Wam ten wywiad.     
Do kształtowania demokratycznych i inkluzywnych społeczeństw niezwykle istotne jest dostrzeżenie różnorodności własnej historii oraz uwzględnienie wkładu w nią rozmaitych kultur. Dlatego jednym z naszych priorytetów uczyniliśmy walkę z nierównym traktowaniem różnych grup i mniejszości. Wśród nich jedną z najliczniejszych w Europie i jednocześnie wszędzie systemowo dyskryminowaną jest mniejszość romska. Podjęliśmy współpracę z Fundacją W Stronę Dialogu, aby mówić o  inkluzji, wartościach a także możliwościach, z których powinny móc korzystać grupy mniejszościowe. Naszym wspólnym celem jest udowodnienie, jak wiele może zdziałać partnerstwo i współdziałanie. Więcej na ten temat znajdziecie w wywiadzie z Joanną Talewicz, prezeską Fundacji w Stronę Dialogu.
Podjęliśmy również temat orientalizacji, dyskursu służącego do „definiowania” kultur, religii, narodów lub grup społecznych poprzez użycie w negatywnym sensie pojęcia „Wschód” (Orient) wraz z przypisanymi do niego stałymi cechami.  Badania opinii publicznej wskazują szczególnie silne uprzedzenia wobec wyznawców religii innych niż chrześcijaństwo - zwłaszcza islamu. Z czego te postawy wynikają, dowiecie się czytając raport Adama Balcera, eksperta ds. Europy Centralnej i Wschodniej, pt.: „Na Wschodzie bez zmian? Orientalizacja we współczesnej Polsce”. Już najwyższy czas na zmianę paradygmatu.
Aktywne i wrażliwe społeczeństwo obywatelskie pomaga zachować równowagę i chronić demokratyczne wartości. Jest to kluczowe w czasach kryzysów, gdy partie prawicowe i konserwatywne zyskują popularność i umacniają swoje wpływy, jak udowodniły niedawne wybory w Turcji i Grecji. Polecamy waszej uwadze analizy na ten temat przygotowane przez przedstawicielstwa naszej Fundacji w Stambule i Salonikach.
Mamy także nowości ws. Transatlantic Media Fellowship, projektu, w którym wspieramy niezależne dziennikarstwo i oferujemy wsparcie na podróż reporterską do USA. Zobaczcie, jakie wybraliśmy propozycje. Ich efekty zaprezentujemy Wam jesienią.
W numerze znajdziecie także m.in. raport o kooperatywach spożywczych, którym poświęcamy wiele uwagi w naszym programie rolnym, nową publikację „Obwarzanek uzbrojony”, wydaną przez Krytykę Polityczną i powstałą w ramach naszego wspólnego projektu oraz wiele innych materiałów. Życzę inspirującej lektury!
A tym, którzy chcieliby dołączyć do naszego zespołu, zwracamy uwagę na ofertę pracy w naszym biurze - poszukujemy Kierowniczki/Kierownika programu Dialog Bałtycki - zachęcamy do aplikowania!

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  


Oferta pracy w naszym biurze:
Kierownik/Kierowniczka w programie Dialog Bałtycki

W programie Dialog Bałtycki promujemy współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego w kontekście takich wyzwań jak: polityka bezpieczeństwa, odporność społeczeństw na zagrożenia i kryzysy, bezpieczeństwo energetyczne Europy czy polityka migracyjna. Interesuje cię ta tematyka i chcesz dołączyć do naszego zespołu?

Od 1 lipca poszukujemy Kierowniczki/Kierownika w tym programie w wymiarze pełnego etatu. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.

                                               Szczegóły oferty pracy

Demokracja & Prawa Człowieka

11 przykazanie: Nie bądź obojętny!

19 kwietnia 1943 roku Żydzi skazani na śmierć w warszawskim getcie powstali w bezprecedensowej heroicznej walce przeciwko niemieckiej okupacji. W 80. rocznicę tych wydarzeń Joanna Maria Stolarek, dyrektorka warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla rozmawiała z Zygmuntem Stępińskim, dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie: o obchodach, naturze pamięci i uniwersalnym przesłaniu, jakie niesie ze sobą powstanie i jego upamiętnienie.

Więcej
Romowie to najliczniejsza mniejszość współczesnej Europy i wszędzie są dyskryminowani

"Były na granicy kobiety z dziećmi, które po prostu zniknęły. Stały, nikt ich nie chciał przyjąć, zrobiło się ciemno i nagle nie ma ani kobiet, ani dzieci". Joanna Talewicz, prezeska Fundacji W Stronę Dialogu, opowiada o uchodźczyniach i uchodźcach z Ukrainy. 

Więcej
Transatlantic Media Fellowship 2023

Już w tym miesiącu, po dwóch latach pandemicznej przerwy, rozpoczynamy oficjalnie program Transatlantic Media Fellowship. Po raz trzeci wesprzemy dziennikarzy i dziennikarki, którzy wyjadą w podróż studyjną do USA i w swoich tekstach i podcastach spojrzą na bliskie nam tematy z perspektywy transatlantyckiej. Mamy przyjemność przedstawić Wam naszych fellows.

Więcej
Wolność mediów

Wolne media oraz zróżnicowany krajobraz medialny mają kluczowe znaczenie dla demokracji. Jednak na całym świecie – także w Europie i w Unii Europejskiej – media oraz niezależni dziennikarze i dziennikarki znajdują się pod coraz większą presją. Polecamy cykl tekstów dotyczących różnych perspektywy na wyzwania, przed którymi stoją współcześnie media.

Więcej
Państwo na granicy 

Migracje zmieniają polskie społeczeństwo i przynoszą ze sobą nowe wyzwania – dla osób, które migrują oraz dla społeczności przyjmujących. W ramach naszej współpracy z magazynem kulturalnym Dwutygodnik spoglądamy na migracje z wielu perspektyw, starając się dostrzec aspekty, którym w debacie publicznej nie poświęca się wystarczającej uwagi. Polecamy dwa pierwsze teksty.

Więcej

Europa & Sprawy Międzynarodowe

14 miesięcy ukraińskiego oporu – wojna rosyjsko-ukraińska w liczbach

Jakie szkody poniosła Ukraina wskutek wytoczonej przez Rosję wojny w obszarach edukacji, bezpieczeństwa żywnościowego i środowiskowego oraz w kulturze i mediach? Polecamy zestawienie faktów, danych i liczb przygotowane przez nasze przedstawicielstwo w Kijowie.

Więcej
Rok po inwazji Rosji na Ukrainę

Choć minął już rok od rozpoczęcia brutalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a doniesienia o zniszczeniach miast i infrastruktury towarzyszą nam niemal każdego dnia, w dalszym ciągu trudno przewidzieć koniec walk. Nasze zaktualizowane dossier łączy zieloną perspektywę na globalne implikacje geopolityczne z ukraińskimi głosami na temat przetrwania społeczeństwa w czasie wojny.

Więcej
Estonia po wyborach: bezpieczeństwo i zielona transformacja

W wyborach do estońskiego parlamentu, które odbyły się 5 marca, zwyciężyła liberalna Partia Reform(RE). Choć jej wygrana była do przewidzenia, co sugerowały przedwyborcze badania opinii publicznej, społeczny mandat dla partii liberalnych – RE, Eesti 200 i SDE jest zaskakująco wysoki. Polecamy analizę na temat powyborczego krajobrazu politycznego w Estonii.

Więcej
Nie należy zbyt pochopnie używać słowa porażka - wybory w Turcji

W wyborach w Turcji, które odbyły się 14 maja, prezydent Erdogan po raz pierwszy nie uzyskał bezwzględnej większości w pierwszej turze - ale i tak okazał się silniejszy niż przewidywały sondaże. Z wywiadu z dyrektorem naszego przedstawicielstwa w Stambule dowiecie się o możliwych przyczynach tych wyników i prognozach dotyczących drugiej tury (w języku niemieckim).

Więcej
Wybory w Grecji

Co było stawką w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 21 maja w Grecji, z perspektywy greckiego społeczeństwa? Polecamy Wam krótkie materiały wideo naszego  przedstawicielstwa w Salonikach  przedstawiające te kluczowe kwestie społeczno-polityczne (w języku angielskim).

Więcej
Na Wschodzie bez zmian?

Orientalizacja jest rodzajem dyskursu służącym do „definiowania” kultur, religii, narodów lub grup społecznych poprzez użycie w negatywnym sensie pojęcia „Wschód” (Orient) wraz z przypisanymi do niego stałymi cechami i w opozycji do „Zachodu” (Okcydent). Celem raportu jest przedstawienie zjawiska orientalizacji w polskim dyskursie publicznym poprzez analizę wybranych, reprezentatywnych artykułów, prac historycznych i popularnonaukowych opublikowanych w ostatnich latach.

Publikacja do pobrania
Europejska odpowiedź na Inflation Reduction Act

Nieudolna odpowiedź UE na amerykańską ofensywę inwestycyjną zagraża jej konkurencyjności i naszemu przyszłemu dobrobytowi. Nadszedł czas na głębszą integrację europejską i poważne zmiany w prawie traktatowym UE. Polecamy komentarz prezesa naszej Fundacji, Jana Philippa Albrechta (w języku angielskim).

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Raport: Kooperatywy spożywcze w UE. Lekcje dla Polski

Raport przedstawia wyniki badań nad rozwiązaniami organizacyjnymi kooperatyw spożywczych w czterech krajach UE – na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech i w Hiszpanii. Druga część raportu poświęcona jest kwestiom formalno-prawnym dotyczącym działalności kooperatyw spożywczych w Polsce. W raporcie znalazły się także rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju sektora kooperatyw spożywczych w Polsce. Publikacja powstała w ramach naszej współpracy z Fundacją Kooperatywy Grochowskiej oraz EIT Food.

Raport do pobrania

Czy wspólną politykę rolną można pogodzić z rolnictwem węglowym?

Rolnictwo węglowe to nowa moda. Propozycja ram certyfikacji usuwania dwutlenku węgla (Certification Framework on Carbon Removals) została przedstawiona przez Komisję w listopadzie, a prezydencja szwedzka i rząd francuski silnie nalegają na to, by została ona szybko wdrożona. Ale czy ogólnoeuropejski program w zakresie rolnictwa węglowego można pogodzić ze wspólną polityką rolną? Niniejszy artykuł zawiera analizę podobieństw i różnic między obiema koncepcjami.

Więcej

Podcast: Böll Europe o pestycydach

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu naszego przedstawicielstwa w Brukseli z udziałem Sary Wiener, posłanki do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA), sprawozdawczyni nowego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR) i Silke Bollmohr specjalistki ds. globalnej polityki rolnej w siecie Inkota. Podcast jest dostępny w języku angielskim.

Podcast do odsuchania

Energia & Klimat

Obwarzanek uzbrojony

Raport „Obwarzanek Uzbrojony: Perspektywa dla Polski” powstał w naszej współpracy z Instytutem Krytyki Politycznej. Pierwotny model ekonomii obwarzanka został uzupełniony o cele mające stanowić odpowiedź na potrzebę odporności państwa i osób obywatelskich na agresję militarną w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak argumentuje autor raportu – Michał Sutowski, działania ukierunkowane na rozwój bioróżnorodności i opartej o OZE suwerenności energetycznej państw, wzmocnią także ich odporność w obliczu ataku zbrojnego. Postulowane rozwiązania zostały omówione w oparciu o pięć kluczowych obszarów polityk publicznych.

Raport do pobrania
Dyskusja: Obwarzanek po polsku

Jak 30 marca miała miejsce premiera nowej publikacji pod red. Michała Sutowskiego wydanej przez Krytykę Polityczną, która omawia możliwości implementacji ekonomii obwarzanka Kate Raworth w polskich warunkach. W trakcie wydarzenia miały miejsce dwie dyskusje: „Skąd nadzieja i dokąd zmierzamy?” z udziałem Edwina Bendyka, prezesa Fundacji Batorego oraz Adama Ostolskiego, moderowana przez Dominikę Gmerek oraz ”Co robić i co się już robi?” z udziałem Joanny Erbel i Jędrzeja Malko, moderowana przez Michała Sutowskiego. 

Polecamy nagranie z debat

Magazyn: Böll.Thema nt. transformacji

Ochrona klimatu jest kluczowym zagadnieniem naszych czasów. Skutki zmiany klimatu dotykają w najbardziej dotkliwy sposób najsłabszych, choć oni, m.in. ze względu na swoje niskie dochody, w stosunkowo niewielkim stopniu lub wcale nie przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Polecamy wam najnowsze wydanie magazynu naszej centrali w Berlinie na temat sprawiedliwej, inkluzywnej, zielonej transformacji. 
Co zrobić, by przyszłość była bardziej przyjazna dla klimatu? Istniejej juz szereg rozwiązań, wystarczy je wdrożyć. A ostatni rok pokazał, że szybka zmiana w strukturze zaopatrzenia w energię elektyczną i cieplną w opraciu o OZE jest możliwa. Magazyn jest dostępny w języku niemieckim.

Magazyn do pobrania

Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy w wideo podcastach z uczestnikami  i uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie.  Zobacz program



Nasze podcasty  

W zielonej Ukrainie. Bariery i szanse powojennej odbudowy

Seria  stanowi  swego  rodzaju  echo konferencji „Ukraina pod Lupą”, eksperci i ekspertki  rozmawiają  o  tym,  jak to, co zniszczone, odbudować nowocześniej i  sprawiedliwiej w  kontekście  potrzeb  obronnych,  społecznych,  ale i również ekologicznych,  związanych  z  kryzysem klimatycznym i  gospodarki opartej na paliwach kopalnych.  Posłuchaj podcastu
IV Polsko-Niemiecki Okrągły Stół na temat Polityki Wschodniej

Napaść  Rosji  na  Ukrainę  była  prawdziwym  szokiem  dla  międzynarodowej społeczności. Mimo  wielkiej  solidarności  z  Ukrainą,  w mocy pozostały wciąż umowy i gęsta sieć zależności politycznych i ekonomicznych. Dlatego wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej zapytaliśmy ekspertów i ekspertki o analizę tej skomplikowanej układanki.  Posłuchaj podcastu
Co z tym mięsem? 

Seria towarzyszy wydaniu publikacji Atlas mięsa. Zaproszeni do udziału eksperci i ekspertki rozmawiają o tym, jak produkowane jest mięso,  a także przyglądają się społecznym i ekonomicznym uwarunkowaniom jedzenia i niejedzenia mięsa.

Posłuchaj podcastu

Pamiętniki Osób LGBTQIA+   

Pamiętniki  Osób  LGBTQIA+  to osiemnaście  autobiografii  nadesłanych   na konkurs ogłoszony przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ UW wspólnie z nami. Pozwalają zrozumieć, jak wygląda życie osób niehetero- i niecisnormatywnych w Polsce.

Posłuchaj podcastu


Heinrich Böll nadaje z Warszawy 

Odwiedziliście już nasz profil na Spotify? Polecamy!


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Nasze profile w mediach społecznościowych


Facebook Twitter YouTube Instagram

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć  tutaj.

 

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org