Jeśli ta wiadomość nie otwiera się poprawnie, prosimy kliknąć tutaj

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 6/2023

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Żegnamy 2023 rok obfitujący w wiele ważnych wydarzeń, nagłych i emocjonujących zwrotów, który na koniec przyniósł wielką radość i nadzieję na zmianę oraz powrót praworządności i rządów prawa do polskiej rzeczywistości.
Jak mówił nasz patron, Heinrich Böll: „Z prawa trzeba korzystać, nie spada ono z nieba. A to wymaga odwagi" (cyt. z „Na tym musi polegać opór", 1983). Czy to, co wydarzyło się 15 października – najwyższa w historii frekwencja wyborcza, niespotykany dotąd udział młodych osób, mobilizacja kobiet – może być symptomem rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego? Polecam Wam gorąco moją rozmowę w ramach Böll Talks z prof. Przemysławem Sadurą, badaczem socjologii polityki, na ten temat.
Co roku w grudniu skupiamy się na działaniach antyprzemocowych w ramach 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy przemocy seksualnej. Czym ona jest, czy umiemy ją rozpoznawać? Dlatego do kolejnego odcinka naszego programu Böll Talks zaprosiliśmy Joannę Piotrowską, założycielkę Feminoteki. Z rozmowy możecie dowiedzieć się także jak działa pierwsze w Polsce centrum dla kobiet po doświadczeniu gwałtu i przemocy. 
Koniec roku to tradycyjnie już oczekiwanie światowej społeczności na wyniki dyskusji podczas szczytu klimatycznego. Podczas tegorocznego COP28 w Dubaju delegaci z niemal 200 państw przyjęli deklarację mówiącą o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, co stanowi sygnał początku ich końca, jednak jest za mało ambitny w celach. Czy i jak ta deklaracja przełoży się na rzeczywistość, jakie były argumenty negocjacyjne stron – odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w analizach i komentarzach przygotowanych przez naszą centralę w Berlinie i przedstawicielstwo w Waszyngtonie. 
Przed nami rok 2024, a w nim kolejna tura ważnych decyzji przy urnach: w Polsce do samorządu, w ramach Wspólnoty do Parlamentu Europejskiego. Jak w kontekście coraz bardziej rosnących w siłę europejskich partii prawicowych populistów rysuje się przyszłość? Zobaczymy. O tym, jak wyglądały  ruchy ekologiczne i postępowe skupione w ramach Europejskiej Partii Zielonych w mijającym roku i jakie mają szanse w przyszłych wyborach, możecie przeczytać w analizie naszego przedstawicielstwa w Brukseli. 
Mamy nadzieję, że to, co przygotowaliśmy w tym numerze, będzie dobrą lekturą na długie zimowe wieczory. A na najbliższe dni życzymy Wam spokoju i wytchnienia -  wszystkim tym, którzy świętują, Udanych Świąt – oraz pomyślności w Nowym Roku. 

Z serdecznymi pozdrowieniami
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  


Oferta odpłatnych praktyk 

Zapraszamy do składania aplikacji na odbycie odpłatnych praktyk w obszarze działań ekologicznych – w programach Energia i Klimat oraz Europejska Polityka Rolna –
a także w programie Dialog Bałtycki i PR Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
od 15 stycznia 2024.
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 stycznia. 

Zobacz szczegóły oferty praktyk

Energia & Klimat

Szczyt Klimatyczny COP28 odbył się w tym roku pomiędzy 30 listopada a 12 grudnia w Dubaju. Zebraliśmy dla Was materiały, analizy i komentarze na ten temat. Polecamy lekturę!

COP 28: Konferencja klimatyczna w Dubaju

Dossier przygotowane przez naszą centralę w Berlinie koncentruje się na przedstwieniu najważniejszych punktów negocjacyjnych podczas tegorocznego szczytu (w języku angielskim). 

Więcej   

COP28 w Dubaju

Nasze przedstawicielstwo w Waszyngtonie zebrało badania, analizy i komentarze dotyczące ważnych punktów będących przedmiotem debaty wokół negocjacji podczas szczytu klimatycznego (w języku angielskim). 

Więcej   


Europa & Sprawy Międzynarodowe

Europejska Partia Zielonych w 2023 

Europejska Partia Zielonych (EGP) jest organizacją parasolową dla partii ekologicznych i postępowych w Europie. Polecamy Wam analizę naszego przedstawicielstwa w Brukseli dot. sytuacji członków i członkiń EGP po wyborach krajowych, regionalnych i lokalnych w Europie w 2023 roku. W zależności od regionu są to historie sukcesu – w Europie Środkowej i Wschodniej dzięki porozumieniu z większymi partiami udało im się zwiększyć wpływy – w innych historie porażek ( w języku angielskim). 

Więcej
Ochrona uchodźców i uchodźczyń w Europie: obecnie osłabiona, czy zostanie  podważona w przyszłości?

Komisja Europejska, Parlament i państwa członkowskie negocjują reformę wspólnej polityki azylowej. Kompleksowy pakiet reform zawiera wiele propozycji legislacyjnych, które będą miały ogromne konsekwencje dla osób ubiegających się o azyl. Polecamy analizę naszego przedstawicielstwa w Brukseli (w języku angielskim).

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Historie Romek z Polski i Ukrainy

Wspólnie z Fundacją w Stronę Dialogu oddajemy głos Romkom z Polski oraz romskim uchodźczyniom z Ukrainy, które opowiadają o sobie i swoich różnorodnych społecznościach – walce o równe traktowanie, planach na przyszłość, marzeniach i aspiracjach. Często to większość w społeczeństwie dyktuje sposób, w jaki mówimy i piszemy o Romach i Romkach, odwołując się przy tym do stereotypów głęboko zakorzenionych w europejskich społeczeństwach. Rasizm i systemowa dyskryminacja są częścią romskiego doświadczenia. W naszym cyklu tworzymy przestrzeń, w której Romki mówią własnym głosem i na własnych zasadach.  Więcej

Transatlantic Media Fellowship - edycja 2023

W tym programie wspieramy zaangażowane dziennikarstwo i udzielamy stypendium dla dziennikarzy i dziennikarek na podróż do USA i napisanie relacji w jednym z trzech priorytetowych dla Fundacji obszarów: polityka klimatyczna i energetyczna, demokracja i prawa człowieka oraz polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. Polecamy teksty, wywiady i analizy tegorocznych uczestników: Michała Sutowskiego i Piotra Drabika. 

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Świetliki w Grzybowie, czyli jak odzyskaliśmy nadzieję

O szkołach agroekologii mówi się, że to szkoły bez ścian. Wiele zajęć odbywa się na zewnątrz, na gospodarstwach, w przyrodzie. Ważne są w nich relacje oparte na zaufaniu i tworzenie trwałych społeczności. Wiedza naukowa jest równie ważna jak doświadczenie wnoszone przez osoby współtworzące i uczestniczące. Zjazd Polskiej Szkoły Agroekologii wprowadzał tę ideę w życie.

Więcej
Czy warunkowość społeczna WPR będzie przełomem dla osób pracujących w rolnictwie?

Warunkowość społeczna stanowi jeden z niewielu prawdziwie innowacyjnych elementów nowej Wspólnej Polityki Rolnej, która w dużej mierze utrzymuje status quo. Natomiast czy okaże się prawdziwym przełomem? To nowe narzędzie legislacyjne ma potencjał, by poprawić warunki pracy milionów pracownic i pracowników rolnych. Czy proponuje jednak środki do osiągnięcia tego celu? W niniejszym artykule zbadamy, czego można się spodziewać po tym narzędziu i omówimy sposoby zwiększenia jego skuteczności.

Więcej

Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie.  Zobacz program

Böll Talks#29 Rozmowa z Przemysławem Sadurą

Z rozmowy dowiecie się m.in.:  Czy rekordowo wysoka frekwencja wyborcza jest symptomem rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego czy raczej wciąż przemawia mocniej retoryka populistyczna? Jak nie zawieść młodego elektoratu, który zaważył o wyborczym zwycięstwie sił demokratycznych? Jak w kontekście coraz bardziej rosnących w siłę europejskich partii prawicowych populistów rysuje się zmiana w polskiej polityce? 
 
Prof. dr hab. Przemysław Sadura - socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, badacz klas społecznych i socjologii polityki, kurator Instytutu Krytyki Politycznej, założyciel Fundacji Pole Dialogu. Zobacz rozmowę

Rozmowa jest dostępna także jako podcast

Böll Talks#28 Rozmowa z Joanną Piotrowską

Z rozmowy dowiecie się m.in.: Czym jest przemoc seksualna i czy umiemy na nią reagować? Według szacunków organizacji kobiecych jedynie ok. 8-10% kobiet zgłasza przemoc seksualną do jakichkolwiek instytucji. Dlaczego statystyki policyjne stanowią tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o skalę przemocy wobec kobiet? Dlaczego tak istotne jest wprowadzenie w Polsce ustawodawstwa, które zmieniłoby definicję gwałtu?  

Joanna Piotrowska - pedagożka, androlożka, założycielka Femioteki, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka i ekspertka antydyskryminacyjna, równościowa i antyprzemocowa.  Zobacz rozmowę    

Rozmowa jest dostępna także jako podcast


böll.column   

Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą - te słowa naszego patrona, Heinricha Bölla niezmiennie stanowią dla nas inspirację do działania. Polecamy nowy cykl, w którym nasz dwuosobowy zarząd - Imme Scholz i Jan Philipp Albrecht - dzielą się przemyśleniami na temat aktualnych wydarzeń w Europie i na świecie. 

75. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: Zaangażowanie na rzecz pokojowego rozwiązania na Bliskim Wschodzie

Uniwersalne prawa człowieka i prawo międzynarodowe są wiążące dla wszystkich państw, niezależnie od tego, czy są demokracjami, czy nie. Są one podstawą do utrzymania możliwości porozumienia w imię pokoju. Dlatego Fundacja im. Heinricha Bölla wspiera obrońców praw człowieka w Izraelu, Palestynie i wielu innych krajach na całym świecie (w języku angielskim). Więcej


My w mediach  

WRD, Aktuelle Stunde 

Polecamy materiał telewizji WDR, program Aktuelle Stunde z 11.12 nt.  sytuacji  po  wyborach  parlamentarnych  w  Polsce, nastrojów społecznych,  głosowania w Sejmie po exposé premiera Mateusza Morawieckiego  z komentarzami  m.in.  naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek (w języku niemieckim, materiał od 12 minuty programu). 

Obejrzyj program 

RAdio rfi, Europejskie Akcenty   

Polecamy program  Europejskie Akcenty  francuskiego  radia rfi  z 14.12 nt. sytuacji po wyborach  parlamentarnych  w Polsce,  nastrojów  społecznych  po  wyborze  Donalda  Tuska  na  premiera  z  komentarzami  m.in. naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek (w języku francuskim).
  
Posłuchaj programu 

Nasze podcasty  

W zielonej Ukrainie. Bariery i szanse powojennej odbudowy

Seria stanowi echo konferencji „Ukraina pod Lupą”, to rozmowy  o  tym  jak to, co zniszczone, odbudować nowocześniej i  sprawiedliwiej w kontekście  potrzeb  obronnych,  społecznych, ale i również ekologicznych,  związanych  z  kryzysem klimatycznym i  gospodarki opartej na paliwach kopalnych.  Posłuchaj podcastu
IV Polsko-Niemiecki Okrągły Stół na temat Polityki Wschodniej

Napaść  Rosji  na  Ukrainę  była  prawdziwym  szokiem  dla  międzynarodowej społeczności. Mimo  wielkiej  solidarności  z  Ukrainą,  w mocy pozostały wciąż umowy z Rosją i gęsta sieć zależności politycznych i ekonomicznych. Dlatego wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej zapytaliśmy ekspertów i ekspertki o analizę tej skomplikowanej układanki.  Posłuchaj podcastu
Co z tym mięsem? 

Seria towarzyszy wydaniu publikacji Atlas mięsa. Zaproszeni do udziału eksperci i ekspertki rozmawiają o tym, jak produkowane jest mięso,  a także przyglądają się społecznym i ekonomicznym uwarunkowaniom jedzenia i niejedzenia mięsa.

Posłuchaj podcastu

Pamiętniki Osób LGBTQIA+   

Pamiętniki  Osób  LGBTQIA+ to osiemnaście  autobiografii  nadesłanych   na konkurs ogłoszony przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ UW wspólnie z nami. Pozwalają zrozumieć, jak wygląda życie osób niehetero- i niecisnormatywnych w Polsce.

Posłuchaj podcastu


Heinrich Böll nadaje z Warszawy 

Odwiedziliście już nasz profil na Spotify? Polecamy!


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Nasze profile w mediach społecznościowych


Facebook Twitter YouTube Instagram

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskrypcji Boelletynu (na: unknown@noemail.com), prosimy kliknąć tutaj.

 

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org