Jeśli ta wiadomość nie otwiera się poprawnie, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 2/2024

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
Już za dwa tygodnie wraz z wieloma innymi obywatelkami i obywatelami UE udamy się do urn, aby zdecydować o nowym składzie Parlamentu Europejskiego, a tym samym o przyszłości projektu europejskiego. Wykorzystajmy nasz głos, aby nie zdecydowano z nas! Jakie są nastroje w poszczególnych krajach członkowskich i czym żyją ich wewnętrzne dyskusje? Które z tematów  były wiodące w trwającej kampanii? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w dossier naszego przedstawicielstwa w Brukseli pełnego aktualnych analiz, komentarzy i opinii – głosów polityczek, ekspertek oraz społeczeństwa obywatelskiego. Polecamy wam lekturę.

Każda nowa kadencja to powiew świeżości, ważne jednak, aby nie tracić z oczu dokonań poprzedników. Barometr Europejskiego Ładu, który znajdziecie w tym numerze, przedstawia ocenę jednego z najbardziej kontrowersyjnych pakietów inicjatyw UE koncentrującą się na prognozach jego przyszłości.  

A po wyborach, 13 czerwca, zapraszamy wszystkich gorąco na organizowaną przez nas wspólnie w polskimi i niemieckimi partnerami dyskusję na temat polsko-niemieckiej współpracy w polityce wobec Wschodu w nowej kadencji PE. Zapraszamy do Centrum Konferencyjnego na Zielnej w Warszawie! Podyskutujcie z nami.  

Żyjemy w czasach multikryzysów – zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w najbliższym sąsiedztwie. Analizy zawarte w tym numerze pozwalają zrozumieć ich złożoność. Dzięki sieci fundacyjnych przedstawicielstw na całym świecie możemy przedstawić różnorodność perspektyw na geopolityczne wyzwania.  

Na koniec pragnę zwrócić uwagę na naszą ofertę pracy - poszukujemy Kierowniczki/Kierownika programu Demokracja i Prawa Człowieka. Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszego zespołu, zapraszamy do aplikowania. Na zgłoszenia czekamy do 5 czerwca!

Życzymy inspirującej lektury.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  

Oferta pracy 

Od 1 lipca br. poszukujemy Kierowniczki/Kierownika programu regionalnego "Demokracja i Prawa Człowieka" w wymiarze pełnego etatu.
Na zgłoszenia czekamy do 5 czerwca. 

Szczegóły oferty


Nasze wydarzenia

Wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej i Austausch e.V.  
oraz we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej
pragniemy zaprosić do udziału w debacie panelowej:

"Ramię w ramię: polsko-niemiecka współpraca w ramach UE
w Europie Wschodniej 
po wyborach europejskich"

13 czerwca 2024 o godz. 18:00 

do Centrum Konferencyjnego Zielna, ul. Zielna 37 w Warszawie

Więcej o wydarzeniu 

Nasze nowe publikacje do pobrania

Miejska energetyka obywatelska

Raport jest owocem projektu „Zielona transformacja miast — miejskie obywatelskie elektrownie OZE”, zrealizowanego przez CoopTech Hub we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Celem publikacji jest przedstawienie szeregu możliwości i modeli tworzenia społeczności energetycznych w obszarach miejskich, które mogą przyczynić się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji energii, jak również wzmacniać lokalne społeczności i ich zaangażowanie w transformację energetyczną.

Pobierz publikację 
Rzeczywistość jest zawsze nieco bardziej odległa niż ostatnie wiadomości

Heinrich Böll, nasz patron, pisarz, zaangażowany intelektualista, w  1972 roku przeszedł do historii jako pierwszy niemiecki laureat literackiej Nagrody Nobla po II wojnie światowej. Jego powieści i opowiadania zapewniły mu miejsce wśród literackich klasyków. Jednak osobiste doświadczenia i motywacje, które ukształtowały pisarstwo Bölla, pozostają mniej znane. W tym tomiku znajdziecie informacje na temat życia i inspiracji jednego z najbardziej wpływowych powojennych głosów Niemiec ( w języku angielskim).

Pobierz publikację

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Droga do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 

Polecamy zbiór analiz, komentarzy i opinii pochodzących z różnych państw członkowskich dotyczących sytuacji przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, zebranych przez nasze przedstawicielstwo w Brukseli (w języku angielskim).

Więcej
UE potrzebuje strategii wobec Iranu, a nie tylko „więcej sankcji”

Analizy wskazują na pilną potrzebę sformułowania nowej polityki wobec Iranu, stawiającej w centrum ludzi, a nie tylko państwa, oraz bezpieczeństwo ludzkie, a nie tylko wojskowe. Nowo zaproponowane podejście skupiałoby się na spójnej perspektywie praw człowieka i trwałym wsparciu dla społeczeństwa obywatelskiego – więcej znajdziecie w tekście naszego przedstawicielstwa w Brukseli (w języku angielskim). 

Böll.Thema: Europa - obietnica

Wojna w Europie, eskalacja kryzysu klimatycznego, pozycja Europy w globalnym układzie sił: UE stoi przed historycznymi wyzwaniami. W najnowszym numerze magazynu Böll.Thema naszej centrali w Berlinie znajdziecie głosy na temat historii i przyszłości UE (w języku angielskim).

Magazyn do pobrania 
European Green Deal Barometer 2024

Czwarta edycja Barometru Europejskiego Zielonego Ładu ocenia postęp polityki Zielonego Ładu w ciągu ostatnich czterech lat, koncentrując  szczególną uwagę na prognozach po wyborach do PE. Obecna edycja obejmuje także case studies pięciu krajów (Czechy, Francja, Polska, Hiszpania i Szwecja) oraz monitoruje zewnętrzny wpływ Zielonego Ładu (tekst w języku angielskim).


Pobierz publikacjęW ramach projektu International Summer School for Young Researchers "Obywatelstwo i demokracja w Środkowej i Wschodniej Europie" zaprosiliśmy  młodych badaczy i młode badaczki do dyskusji nad wielosapektowym zagadnieniem obywatelstwa. Polecamy lekturę trzeciego tekstu powstałego w ramach tego projektu (w języku angielskim).
Żądamy równości  

W tym analitycznym artykule Jessica Varela zagłębia się w historię czarnoskórych Niemek i Niemców w ich dążeniu do pełnego obywatelstwa od końca XIX wieku do 1921 roku..

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Wolności mediów we Francji zagrażają kryzys, koncentracja na rynku i brak niezależności

W ostatnich piętnastu latach media we Francji uległy radykalnym zmianom. Jakość systemu medialnego pozostawia wiele do życzenia a do tego silną pozycję w mediach głównego nurtu mają ugrupowania skrajnej prawicy. Na temat mediów we Francji pisze nasze przedstawicielstwo w Paryżu. 

Więcej

Zwiększenie równowagi płci w UE:  Jakie perspektywy?

Wyzwania związane z postępem w zakresie równości płci w UE są ogromne. Jakie są perspektywy kierunków polityki kształtowania programu równości płci następnego Parlamentu Europejskiego? Polecamy lekturę analizy przygotowanej przez nasze przedstawicielstwo w Brukseli (w języku angielskim).   

Więcej

Europejska Polityka Rolna

O pestycydach przy wrocławskiej Krótkiej Drodze

W ramach działań promocyjmych wokół  naszej publikacji Atlas pestycydów 2024 zorganizowaliśmy spotkanie we  Wrocławiu na temat roli miasta w zapewnieniu mieszkankom i mieszkańcom dostępu do żywności dobrej jakości. Spotkanie pozwoliło wymienić się pomysłami, pochwalić dobrymi praktykami i zdiagnozować problemy, które wciąż wymagają rozwiązań. Polecamy relację!

Więcej

Troska o jutro: konieczność utrzymania celów UE w zakresie zrównoważonego systemu żywnościowego do 2030

Unijna strategia „Od pola do stołu” została opracowana, by „przyspieszyć przejście na sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny dla środowiska system żywnościowy”. W jaki sposób następna Komisja w latach 2024-2029, powinna realizować cele tej strategii? Polecamy lekturę artykułu Europejskiego Instytutu Polityki Środowiskowej zawierającego liczne rekomendacje w tym zakresie.

Więcej
Atlas gleb 2024

Publikacja przedstawia fakty oraz dane dotyczące znaczenia i stanu gleb oraz gruntów ornych. Liczne grafiki i teksty zapewniają aktualny wgląd zarówno w aktualny w stan i zagrożenia dla gleb, na których żyjemy (w języku niemieckim).


Pobierz publikację

Energia & Klimat

Plan działania na rzecz energii w 100% odnawialnej 100% dla następnej Komisji Europejskiej 

Kryzys klimatyczny i eksplozja cen energii jasno pokazały, że UE nie może już sobie pozwolić na zależność od paliw kopalnych. Jak poradzić sobie z tymi ogromnymi wyzwaniami? Publikacja opisuje, co musi się wydarzyć po wyborach europejskich w 2024 r., aby obywatelki i obywatele Unii mogli bez ograniczeń czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii (w języku angielskim).

Więcej
Jak następna Komisja Europejska może zapewnić czystą i przystępną cenowo energię dla wszystkich?

Pod koniec obecnej kadencji legislacyjnej trudno ukryć brak porozumienia w bloku 27 państw członkowskich UE w wielu kwestiach związanych z klimatem i energią. Jednak pilnie potrzebny jest nowy impuls, aby ograniczyć emisje w UE, utrzymać konkurencyjność przemysłu i chronić dobrobyt (w języku angielskim).

Więcej
Niemiecki plan działania na rzecz klimatycznej polityki zagranicznej 

Niemiecki rząd przyjął niedawno plan działania na rzecz klimatycznej polityki zagranicznej. Artykuł naszej centrali w Berlinie przedstawia główne założenia  tego planu oraz porównuje je z koncepcją „zielonej polityki zagranicznej” (w języku angielskim).

Więcej

Nasze nowe podcasty  

Czy jest między nami chemia? 

To  podcast  towarzyszący  wydaniu  Atlasu pestycydów. Rozmawiamy w nim o środkach  ochrony  roślin: ich  historii, znaczeniu  dla współczesnego rolnictwa, wpływie na środowisko i społeczno-ekonomicznym kontekście, który wpływa na ich zużycie, dystrybucję oraz regulacje, jakim podlegają. W rozmowie z Patrycją Wanat  usłyszymy  ekspertki  i  ekspertów, a  także osoby produkujące żywność bez chemicznych środków ochrony roślin.  Posłuchaj podcastu


V Polsko-Niemiecki Okrągły Stół na temat Polityki Wschodniej

W tym podcaście znani międzynarodowi eksperci/ekspertki omawiają ostatnie wydarzenia polityczne i ich wpływ na bezpieczeństwo europejskie i globalne, ze szczególnym  uwzględnieniem  trwającej  wojny na  Ukrainie (podcast w języku angielskim).  Posłuchaj podcastuHeinrich Böll nadaje z Warszawy 

Odwiedziliście już nasz profil na Spotify? Polecamy!


My w mediach  

Dyskusja podczas taz.lab 2024 na temat sytuacji w Polsce

Polecamy dyskusję z udziałem naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek oraz niemieckiego politologa Bastiana Sendhardta na temat sytuacji w Polsce po zmianie politycznej oraz w obliczu nadchodzacych wyborów europejskich. Dyskusja panelowa była częścią tegorocznego kongresu taz.lab w Berlinie (w języku niemieckim).

Zobacz

böll.column   

Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie relistą - te słowa naszego patrona, Heinricha Bölla niezmiennie stanowią dla nas inspirację do działania. Polecamy nowy cykl, w którym nasz dwuosobowy zarząd - Imme Scholz i Jan Philipp Albrecht - dzielą się przemyśleniami na temat aktualnych wydarzeń w Europie i na świecie. 

Wolność, bezpieczeństwo i dobrobyt nie przychodzą za darmo

Niedostatki w infrastrukturze paraliżują Niemcy. Mimo to, w wyniku tzw. hamulca zadłużenia (Schuldenbremse) konieczne inwestycje dla ochrony klimatu mają być odroczone. To ryzykowne i krótkowzroczne posunięcie. Hamulec zadłużenia może stać się hamulcem dla przyszłości. Więcej w najnowszym tekście Jana Phillippa Albrechta ( w języku angielskim).

Nie uratujemy klimatu bez umorzenia długów dla krajów Globalnego Południa

Aby  osiągnąć  międzynarodowe  cele   klimatyczne  i  rozwojowe,  kraje  rozwijające  się  i  wschodzące potrzebowałyby dodatkowych trzech bilionów dolarów rocznie. Niestety Globalne Południe cierpi już teraz pod ciężarem zadłużenia, którego nie jest w stanie udźwignąć. Nadszedł czas na redukcję zadłużenia.  Więcej w komentarzu Imme Scholz (w języku angielskim).


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Nasze profile w mediach społecznościowych


Facebook Twitter YouTube Instagram

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com), prosimy kliknąć tutaj.

 

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org