Jeśli ta wiadomość nie otwiera się prawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 1/2025

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

nadchodzące miesiące będą wymagały naszej wzmożonej uwagi w wielu obszarach. Reelekcja Donalda Trumpa stanowi istotne zagrożenie i wyzwanie dla globalnych standardów oraz międzynarodowego porządku opartego na demokracji liberalnej, prawach człowieka i ochronie klimatu. W tej sytuacji kluczowe staje się wzmacnianie partnerstw z krajami o podobnych wartościach. UE musi zintensyfikować swoje wysiłki na rzecz budowania mostów i pogłębiania międzynarodowej współpracy. Waszej szczególnej uwadze polecamy zbiór analiz dotyczących aktualnych stosunków transatlantyckich opracowanych przez nasze przedstawicielstwo w Brukseli, który publikujemy w tym numerze.

Wraz z początkiem roku Polska objęła prezydencję w Radzie UE i dąży do tego, aby stać się jej siłą napędową. I choć przewodnictwo jest symboliczne, stanowi jednak możliwość wzmocnienia pozycji polskiego głosu na arenie europejskiej, a przede wszystkim wykorzystania polskiej wiedzy eksperckiej.

2025 to także trzeci rok rosyjskiej, pełnoskalowej agresji przeciwko Ukrainie. Polecamy Wam gorąco raport Kolegium Europy Wschodniej przygotowany we współpracy z nami i Austausch e.V. na temat wyzwań związanych m.in. z podejściem wspólnoty transatlantyckiej do Rosji oraz polskiego i niemieckiego spojrzenia na współpracę w obszarze bezpieczeństwa.

Ubiegły rok zapisał się na kartach historii jako superrok wyborczy. W ponad 70 krajach przeprowadzono wybory, co oznacza, że ponad połowa globalnej populacji oddała głos w urnach wyborczych. I na tym nie koniec. 23 lutego społeczeństwo niemieckie zagłosuje w przedterminowych wyborach do Bundestagu, w maju w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Przemiany na wielu krajowych scenach politycznych połączone z wyzwaniami międzynarodowymi, wywołują pytania o kierunki rozwoju na przyszłość. Z tego powodu rok 2025 będzie czasem naszego wzmożonego  zaangażowania na rzecz demokracji i praw człowieka. Jak napisał nasz patron, Heinrich Böll: Rzeczywistości nigdy nie otrzymujemy w prezencie, wymaga ona od nas czynnej a nie biernej uwagi (Osoba współczesna a rzeczywistość, 1954).
Mamy nadzieję, że odbędziecie wspólnie z nami tę podróż w niełatwych czasach.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  

Nasze nowe publikacje do pobrania

Ukryty kryzys władzy

Rok  po  przełomowych  wyborach 15 października 2023, Instytut Krytyki Politycznej prezentuje  raport opracowany  we  współpracy  z nami, który pokazuje,  jak  zmiana władzy wpłynęła na nastroje społeczne oraz scenę polityczną. W  11  kluczowych  tezach  autorzy  odpowiadają na pytania: Czy populiści wrócą  do  gry?  Czy   obecna   sytuacja  zwiastuje  zmiany  w  poparciu  politycznym?  Raport  rzuca  światło  na  przyszłość polskiej  polityki, ukazując ją oczami wyborców i wyborczyń, które w najbliższych wyborach prezydenckich zadecydują o jej kierunku.

Publikacja do pobrania
Polska, Niemcy i Ukraina w punkcie zwrotnym: zawieranie czy zrywanie sojuszu

Wraz z początkiem 2025 wchodzimy w trzeci rok rosyjskiej pełnoskalowej agresji  przeciwko  Ukrainie. Jednocześnie Unia Europejska stoi  w obliczu wielu  niepewności.  Nowy raport  przygotowany   przez  Kolegium Europy Wschodniej we współpracy z nami i Austausch e.V. porusza problematykę podejścia   transatlantyckiej   wspólnoty   do   Rosji,   niemieckich  partii antyestablishmentowych  w kontekście  wsparcia  dla  Ukrainy,  malejącą solidarność Polski z Ukrainą oraz polsko-niemiecką rozbieżność, a zarazem zbieżność w zakresie bezpieczeństwa w Europie.

Publikacja do pobrania (w języku angielskim)


Europa & Sprawy Międzynarodowe

Wybory na Litwie w 2024 r.: punkt zwrotny w stabilności politycznej?

Ostatnie  wybory  miały przynieść kontynuację politycznej stabilności ostatnich lat. Stało się inaczej. Socjaldemokraci tworzą koalicję z kontrowersyjną partią populistyczną. Co to oznacza dla demokracji, stosunków  międzynarodowych  i stabilności wewnętrznej kraju? Więcej  na  ten  temat  w artykule  Mariusza  Antonowicza,  adiunkta  w  Instytucie Stosunków  Międzynarodowych  i  Nauk  Politycznych  Uniwersytetu Wileńskiego (w języku angielskim).

Więcej
Trump 2.0: Stosunki transatlantyckie na rozdrożu

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu będzie miał daleko idące międzynarodowe konsekwencje.  Jak wpłynie to na relacje transatlantyckie, politykę bezpieczeństwa Europy i globalną politykę klimatyczną? Zachęcamy do lektury analiz i komentarzy zebranych przez nasze przedstawicielstwo w Brukseli, poruszające m.in. kwestie rosnących więzi między ruchami autorytarnymi a mediami społecznościowymi, czy przyszłość relacji handlowych między UE a USA (w języku angielskim).

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Świat wybiera: Ocena roku wyborczego 2024

W 2024 w ponad 70 krajach na świecie miały miejsce wybory.  W jaki sposób wyniki głosowań "wyborczego superroku" wpłynęły na kluczowe kwestie polityczne oraz na  globalny stan demokracji? Więcej  na  ten  temat  w analizie naszego przedstawicielstwa w Brukseli (w języku angielskim).

Więcej
Ceremonia wręczenia nagrody Anne Klein

Tegorocznymi laureatkami Nagrody zostały białoruskie feministki  i  działaczki  na  rzecz  praw  kobiet: Darya Afanasieva, Irina Alkhovka i Julia Mickiewicz. Represje i prześladowania  na  Białorusi  zmusiły je do emigracji, gdzie kontynuują swoją działalność na rzecz równości płci.  7  marca  br. odbędzie  się  uroczystość  wręczenia Nagrody, można ją  będzie obejrzeć dzięki transmisji na żywo. Polecamy!  

Więcej o wydarzeniu 
Böll.Thema 2/24: Demokracja

Demokracja stoi w obliczu wielu wyzwań globalnych. Skrajne prawicowe siły polityczne realizują swoje antydemokratyczne cele poprzez m.in.: ograniczanie swobód obywatelskich, wolności osobistej, ataki na wolną prasę czy próby wpływania na sądownictwo. Społeczeństwo obywatelskie  odmawia jednak akceptacji tego stanu rzeczy, prowadząc działania na rzecz ochrony praw człowieka i równości płci oraz zasad demokracji, transformując jednocześnie nasz system energetyczny oraz rolnictwo, aby funkcjonowały w sposób zrównoważony. Polecamy lekturę najnowszego numeru Magazynu Boell.Thema naszej centrali w Berlinie zawierającego eseje, analizy i wywiady na temat zagrożeń demokracji. 

Magazyn do pobrania w języku angielskim

Europejska Polityka Rolna

Polska Szkoła Agroekologii. Budowanie relacji i wymiana wiedzy

Druga  edycja  Polskiej  Szkoły  Agroekologii  odbyła się jesienią 2024 roku  dzięki naszej współpracy z Fundacją Agro-Perma-Lab. Kolejny raz spotkałyśmy się wspólnie w Grzybowie, by wzmacniać osoby zaangażowane w rozwój agroekologii, a  także  skupić  się  na  budowaniu  relacji, szukaniu  połączeń  i  wymianie  wiedzy  między osobami eksperckimi oraz uczestniczkami zjazdu.

Więcej
Porozumienie handlowe UE-Mercosur – kto zyska, a kto straci?

Dyskusja na temat umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur trwa. Kolejne państwa będą   musiały   podjąć   decyzję   o   poparciu   lub sprzeciwie    wobec   porozumienia.  A    organizacje zajmujące  się  ochroną klimatu znów muszą dołożyć starań, aby wzmocnić głos środowiska naturalnego, zapomnianego  interesariusza.  Komisja Europejska uspokaja, przedstawia zalety rozwiązania i stara się odpowiedzieć na zarzuty.

Więcej
Atlas Wody 2025

Nadmierne wykorzystywanie wody, zanieczyszczenie, a także zmiany klimatyczne zagrażają jej światowym zasobom. Projektowanie systemów produkcji żywności i gospodarowania wodą, które będą przyjazne dla środowiska, wymaga jednak dużej gotowości do zmian w polityce w nadchodzących dekadach. Atlas Wody 2025 wydany przez naszą centralę w Berlinie informuje, jak chronić ekosystemy wodne przed nadmiernym wykorzystywaniem i zanieczyszczeniem oraz jak wzmacniać prawo człowieka do dostępu do wody. 

Publikacja do pobrania w języku niemieckim

Energia & Klimat

Klimat w kryzysie: co musimy wiedzieć o ekstremalnych warunkach pogodowych?

W jaki sposób kryzys klimatyczny jest powiązany z  ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi? Jakie niosą one z sobą konsekwencje dla ludzi i natury? Czy możemy im przeciwdziałać? Dossier naszej centrali w Berlinie przedstawia kluczowe informacje na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz możliwości działań, które pozwolą nam się chronić i przystosować do zmieniającego się klimatu (w języku niemieckim).

Więcej


böll.column   

Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie relistą - te słowa naszego patrona, Heinricha Bölla niezmiennie stanowią dla nas inspirację do działania. Polecamy nowy cykl, w którym nasz dwuosobowy zarząd - Imme Scholz i Jan Philipp Albrecht - dzielą się przemyśleniami na temat aktualnych wydarzeń w Europie i na świecie. 

Trump i wielkie technologie: stawką jest suwerenność Europy

Jeszcze przed ponownym zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA, wywołał on globalne zamieszanie i zapoczątkował istotne zmiany polityczne. Choć w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przyszły prezydent skupiał się głównie na głośnych zapowiedziach i groźbach, nowe układy sił już teraz wywierają bezpośredni wpływ na regulacje dotyczące wielkich firm technologicznych. Unia Europejska nadal dysponuje solidnymi regulacjami dotyczącymi dużych platform cyfrowych, jednak pod rządami Trumpa i jego sojuszników Stany Zjednoczone stają się zdecydowanym przeciwnikiem tych przepisów. Bez względu na to, czy chodzi o nałożenie ceł na towary z UE, czy wycofanie się z zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, Trump oraz wpływowi CEO technologicznych gigantów, jak Musk i Zuckerberg, dążą do tego, by zmusić Europę do ustępstw. Polecamy lekturę tekstu członka zarządu naszej Fundacji, Jana Philippa Albrechta.  Więcej

My w mediach  

La Vanguardia: polska prezydencja w Radzie UE 

W artykułach z 4.01.2025 o polskiej prezydencji w Radzie UE pojawił się głos naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek, która podkreśliła, że choć prezydencja ma symboliczne znaczenie, stanowi szansę dla Polski na wzmocnienie jej pozycji jako geopolitycznego lidera w Europie (w języku hiszpańskim).

Artykuł pt.: Drugi powrót Donalda Tuska do UE

Artykuł pt.: Polska chce być siłą napędową w UE


Media komentują nową rolę Polski  

W międzynarodowych komentarzach cytowanych przez Onet Wiadomości  4.01.2025 dotyczących przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE pojawia się głos naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek. 

Więcej
Polska chce być siłą napędową UE   

W materiale TNV24 z 5.01.2025 została zacytowana wypowiedź naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek dla hiszpańskiego dziennika La Vanguardia na temat roli polskiej prezydencji w Radzie UE. 

Więcej


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Nasze profile w mediach społecznościowych


Facebook Twitter YouTube Instagram
Heinrich Böll nadaje z Warszawy 

Odwiedziliście już nasz profil na Spotify? Polecamy!

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com), prosimy kliknąć tutaj.

 

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org